Goldfinch-Mod

www.goldfinch-mod.eu

FISHER CA-7000 CA-7700

Dwie odmiany tego samego wzmacniacza, różniące się obudową. Końcówka mocy zbudowana w oparciu o sprawdzony układ STK-0040. Ciekawostką jest wyposażenie go w przedwzmacniacz mikrofonowy z możliwością miksowania z torem głównym. Ładny projekt, wychyłowe wskaźniki mocy, solidna obudowa, jednym słowem "stare, dobre czasy". Dziś za namiastkę takiej obudowy trzeba płacić tysiące PLN.

Fisher CA7000

Fisher CA7700

Fisher CA7700

CA-7000 CA-7700
Parametry wzmacniacz wg. producenta.

fisher ca7000  ca7700
Na fotografii powyżej w pionie stoi srebrny CA-7700 (częściowo już zmodyfikowany).

Fisher CA7000
Wnętrze CA-7000 (przed modyfikacjami). Zwraca uwagę solidność konstrukcji, porządny, ekranowany miedzią transformator sieciowy.

Fisher CA7000
Płytka wzmacniacza mocy. Warto sprawdzić czy kondensatory elektrolityczne są w zadowalającym stanie, szczególnie mniejsze pojemności. Są cztery na kanał - nie ma co żałować, lepiej wymienić wszystkie. Za te największe (100uF/50V) warto wstawić 470uF/63V (lub nawet pojemność nieco więcększą.).

STK0040

Fisher CA7000
Wnętrze wzmacniacza po modyfikacjach. W zaznaczonym obszarze widać przecięte przewody - to zasilanie dostarczane do przedwzmacniaczy PHONO i mikrofonowego, które "łapią" sporo zakłóceń - zostało odcięte.

Fisher CA7000
Na te przewody założono złączki, umożliwiające łatwe przywrócenie stanu pierwotnego. (Napięcie dostarczane jest do części żeńskiej - tak jest bezpieczniej).

fisher ca7000
Nowe kondensatory ELNA SILMIC II na płycie przedwzmacniaczy i filtrów barwy tonu.

fisher ca7000
Dodatkowe kondensatory w zasilaczu, umieszczone od spodu wzmacniacza.

Poniżej poglądowe zobrazowanie wielkości tętnień zasilania "przed" i "po" modyfikacji zasilacza.

fisher ca7000

Większość liczących sobie ponad trzydzieści lat urządzeń elektronicznych należy nade wszystko "odrestaurować". Budzą one podziw za solidność, często "nadmiarowość" użytych elementów, ale niektóre z nich ulegają starzeniu, tracą swoje właściwości, drastycznie zmieniają się parametry. Głównie dotyczy to kondensatorów elektrolitycznych. Dopiero w następnym kroku można myśleć o modyfikacjach.

Te stare "klocki" potrafią się jednak odwdzięczyć i, kiedy już doprowadzimy je do świetności, grają pięknym, pełnym swoistego uroku dźwiękiem, ciesząc ucho i oko.