Jeden z najsolidniej zbudowanych odtwarzaczy. Napisano już o nim wiele dobrego. W skrócie: niezniszczalny napęd CDM1, świetna elektronika i dwa przetworniki TDA1540 na pokładzie.

Modyfikacji tego odtwarzacza może polegać na jego „regeneracji” i odtworzeniu barwy fabrycznej,
a można też potraktować go jako bazę do poszukiwania innych rozwiązań.

Na poniższej fotografii widać przykład zupełnie nietypowego rozwiązania z zastosowaniem miniaturowych lamp 6N16B w stopniu wyjściowym. Tor OPA został również zmodyfikowany, a na tylnej ścianie umieszczono przełącznik umożliwiający dokonywanie wyboru toru analogowego (OPA-lampy).

Grundig cd 7550

 Trudno wyobrazić sobie dobrą konstrukcję audio bez dobrego zasilacza, a dobry zasilacz bez dobrej jakości kondensatorów. Sprawa kondensatorów to obszerny temat, który trudno opisać kilkoma zdaniami. Oczywiście, ich wymiana ma wpływ na pracę układu (również na dźwięk, brzmienie), ale także na pracę innych podzespołów (np. silnika). Opisywana konstrukcja ma już wiele lat i trzeba wziąć to pod uwagę przy analizie zakresu modyfikacji. Firmy produkujące kondensatory publikują, pośród danych katalogowych, tabele utraty, wraz z upływem czasu, ich parametrów. Wynika z nich jednoznacznie drastyczny spadek tychże po np. 20 latach.
Pomiary parametrów podzespołu, a także pomiary tętnień napięcia stabilizowanego są czynnikiem, który decyduje czy należy je wymienić czy pozostawić. Pamiętajmy, że wartości mierzone statycznie nie zawsze są utrzymywane przy dynamicznej pracy podzespołu w układzie (w przypadku kondensatora to przecież nie tylko pojemność decyduje o jego jakości).

Pracę zaczynamy więc od sprawdzenia i modyfikacji zasilacza.

Grundig cd7550
Moduł zasilacza przed wymontowaniem. Zwraca uwagę brak dwóch podkładek mikowych pod stabilizatorami – warto je dodać.

Grundig cd 7550
Zasilacz po modyfikacjach (bocznikujące kondensatory umieszczone są od drugiej strony druku).

c.d.n.

Poniżej, różne wersje tego odtwarzacza i kilka fotografii prezentujących jego wnętrze.

Aktualizacja strony: 19.03.2013.

kontakt mail