Interesujący wzmacniacz, o dobrej dynamice i wyrównanej charakterystyce, niezłych parametrach i sporej mocy. Główne zarzuty z jakimi można się spotkać to ubgie, jednostajne brzmienie z małym nasyceniem wysokich tonów, pozbawionych detali.
Zmiany jakie zostały w nim dokonane szły w kierunku wyeliminowania tych mankamentów, tak aby dźwięk stał się bardziej wciągający, a barwy bogatsze.

Yamaha AX-492

Yamaha AX-492

Warto spojrzeć na jego parametry techniczne, publikowane przez producenta, aby nie ulegać zwodniczym (i często błędnym) opisom na różnych serwisach aukcyjnych.

Yamaha AX-492

Poniższy, blokowy schemat pozwoli lepiej zrozumieć działanie przycisków CD DIRECT i PURE DIRECT. Po wciśnięciu CD DIRECT sygnał z wejścia CD, poprzez CD-DIRECT AMP podawany jest na potencjometr głośności, następnie bezpośrednio na wejście POWER AMP, z pominięciem regulacji LOUDNESS, BALANCE i TONE CONTROL.

Yamaha AX-492

Yamaha AX-492
Wnętrze wzmacniacza bezpośrednio po otwarciu – cały zakurzony – dobrze, bo widać, że nie był „grzebany” (z prawej strony widać pionową kreskę – ślad po przetarciu palcem).

Po generalnym sprzątaniu wnętrze odzyskało blask i możemy podziwiać detale. W zasilaniu dwie potężne Elny for audio.

Yamaha AX-492
Na pierwszym planie, nieostre, dwa rezystory emiterowe tranzystorów końcowych. Na ich skrajnych końcówkach mierzymy napięcie DC – powinno być w zakresie od 0,2mV do ok 4.0mV, co oznaczać będzie prawidłowy prąd spoczynkowy.

Yamaha AX-492
Rzut oka na oryginalne tranzystory końcowe.

Warto zwrócić uwagę na tranzystorki Q117 i Q118 – czy mają dobrą styczność z radiatorem. W razie potrzeby wyczyścić i posmarować nową pastą termoprzewodzącą.

Yamaha AX-492

Na PCB sporo jest zwór… W środkowej części, na fotografii poniżej, widzimy charakterystyczną gwiazdkę miedzianą – to główny punkt masy.

Yamaha AX-492

Chcąc poprawić brzmienie wzmacniacza, należało poprawić nieco stabilizację zasilania stopni wejściowych oraz dobrać niektore kondensatory w torze audio.

Yamaha AX-492

Yamaha AX-492
W sumie dodano lub wymieniono prawie dwadzieścia kondensatorów…

Yamaha AX-492
Wzmacniacz od spodu, po zdjęciu osłony.

Yamaha AX-492
Wnętrze wzmacniacza po modyfikacjach; uporządkowano przewody zasilające, dodano ferryt na przewodzie sieciowym oraz nowe doprowadzenie masy.

Dźwięk stał się teraz detaliczny, lepsza lokalizacja instrumentów i wokali,
wzrosła mikrodynamika i kontrola basu.

Aktualizacja strony: 19.03.2013.

kontakt mail