Świetny odtwarzacz wyposażony w napęd CDM 2/10 (laser porusza się w polu magnetycznym) oraz dwa znakomite przetworniki cyfrowo-analogowe TDA1540.

philips cd350

Wirująca płyta oświetlona jest fabrycznie wmontowaną zieloną diodą LED.

philips cd350

Jak zawsze, przed rozpoczęciem prac warto zaopatrzyć się w instrukcję serwisową, a co najmniej schemat elektronicznej części odtwarzacza.

We wnętrzu sporo miejsca, które wykorzystamy do zbudowania wyjścia na lampach.
Najpierw jednak zajmiemy się modyfikacjami na płycie.

Łatwo ją wymontować: wystarczy odkręcić cztery wkręty i rozpiąć złącza kablowe.

philips cd350

Powyżej widać już wprowadzone pierwsze modyfikacje. W zasilaczu (górny prawy róg) wstawiono nowe kondensatory elektrolityczne. Ten największy (Rubycon) – 10000uF, nieco niżej nowy Panasonic FC 1000uF i trzy niebieskie Philipsy (470uF), w zasilaniu DAC i OPA – fioletowe OSCONy (47uF). Widać też wstawione nowe, precyzyjne podstawki pod OPA. Moduł starych gniazd RCA jeszcze na swoim miejscu, ale zostanie wymieniony na nowe, pozłacane.
Po lewej, na dole widać miejsce po wymontowanym układzie SAA7030. Odpowiednie pola zkrosowano niebieskim przewodem, tak by przełączyć układ w tryb Non Oversampling.
W środkowej części płyty widać przyklejony przekaźnik z cewką na 12V, którego styki będą przełączać wyjścia z DAC.

Pamiętajmy by przy wylutowywaniu starych elementów nie uszkodzić laminatu! Dokładność i staranność sprawi, że nie będzie kłopotów z ponownym uruchomieniem odtwarzacza. Generalnie, pośpiech nie jest wskazany. Warto także, po wykonaniu każdego etapu (np. wymianie kondensatorów w samym zasilaczu) złożyć odtwarzacz, odsłuchać. Przedłuża to znacznie czas prac, ale w ten sposób zdobywa się cenne doświadczenie i wiedzę (jak dane modyfikacje wpływają na dźwięk i pracę odtwarzacza).

philips cd350

UWAGA – nogę 16 należy odłączyć od masy i połączyć z plusem 5V (nóżka 18 układu SAA7000) przez rezystor ok. 1k (przełączenie w tryb 14-bitowy).

Poniżej druga strona płyty. Widać na niej kondensatory 100nF, bocznikujące wszystkie ważniejsze kondensatory elektrolityczne w zasilaczu oraz w zasilaniu DAC i OPA.

philips cd350

Dopieszczamy wszystko starannie, sprawdzamy poprawność lutowań i możemy przystąpić do zmontowania całości i odsłuchów.

Tak zmodyfikowany odtwarzacz pokazał swoje możliwości:
przestrzeń, detaliczność, dynamika wzrosły niepomiernie!
Może teraz zawstydzić wiele nowszych odtwarzaczy za dużo, dużo większe pieniążki.

A dlaczegóż nie dodać by lamp? Dwa w jednym! Od przybytku, jak powiadają, głowa nie boli.

Zasilanie do drugiego transformatora zasilającego lampy podłączono za fabrycznym bezpiecznikiem. Jest to trochę kłopotliwe – wymaga wymontowania transformatora i płytki.
Poniżej widać sposób podłączenia dodatkowego przewodu. Przy okazji przygotowano cztery podkładki z gumy pod transformator. Warto je założyć (trzeba je delikatnie przykleić do transformatora, inaczej nie da się tego potem zamontować), będzie ciszej, a i niepotrzebne drgania nie będą zakłócać pracy wrażliwego kwarcu zegara.

philips cd350

Na powyższej fotografii widać dodatkowe zabezpieczenie przewodu sieciowego klejem.

Pamiętajmy by wszystkie elementy pracujące pod wysokim napięciem były zawsze dobrze zabezpieczone, przylutowane, przykręcone itd.

philips cd350

Wnętrze gotowe:

philips cd350

philips cd350

Na powyższej fotografii widać kilka ważnych szczegółów: dodatkowy radiatorek dla stabilizatora -5V, zielone kondensatory Nichicon Muse podłączone za pierwszym OPA (który pracuje jako przetwornik I/U). W ten sposób skracamy drogę sygnału, pomijając drugi wzmacniacz operacyjny w torze, a wiadomo: im mniej tym lepiej! Ten drugi OPA wzmacnia już tylko sygnał dla wyjścia słuchawkowego.

Wyjścia z DAC zostały odłączone od reszty układu (przecięte ścieżki) i podłączone do przekaźnika, w którym są przełączane albo do OPA („stary” tor) albo do toru lampowego z własnym pasywnym przetwornikiem I/U.

philips cd350

Powyżej wnętrze odtwarzacza po instalacji nowych gniazd wyjściowych, przekaźnika i lamp (6N1P EW) z ich układem zasilania. Więcej szczegółów na temat budowy układu lampowego tu.

philips cd350

Na tylnej płycie są teraz dwa komplety gniazd wyjściowych. Pozycja dźwigni przełącznika wskazuje, które z nich są aktualnie czynne.

Wygrzewamy i gramy!

Opinia właściciela, cytowana za jego zgodą:
„Dźwięk robi wrażenie – wymiękł dobry DAC + wysoki model DVD Denona jako transport w sumie za jakieś 3500 zł.”

Aktualizacja strony: 19.03.2013.

kontakt mail