Bardzo wdzięczny odtwarzacz (napęd CDM4/19, DAC – TDA1543), w którym „wpływ księgowych” na konstrukcję nie był tak znaczny jak w przypadku niektórych późniejszych modeli. Mamy tu więc stosunkowo solidne pojemności w zasilaczu, stabilizator wyposażony w radiator, a płyta główna dwustronnie pokryta miedzią (górna warstwa na masie). Dobra baza do modyfikacji.

philips cd 610

tyl

Spróbujemy zmodyfikować ten CD bez rozbierania na „części pierwsze”. Wystarczy, że odkręcimy spodnią blachę, a zyskamy swobodny dostęp do punktów lutowniczych.
We wnętrzu – jak to w sześćsetkach, sporo miejsca.

philips 610

Popatrzmy na płytę elektroniki:

philips 610

1 – moduł gniazd (możemy usunąć gniazda audio i wstawić w to miejsce porządne, złocone RCA),
2 – stablilizator napięcia – warto dodać mu mały radiatorek,
3,4,5,6 – kondensatory elektrolityczne w zasilaniu (3 – w zasilaczu, 4 – przy DAC, 5,6 – w zasilaniu wzmacniaczy operacyjnych) możemy je zmienić na lepszej jakości i większej pojemności (patrz opis philipsa 614),
7 – układ wzmacniacza słuchawkowego,
8,9 – wyjściowe wzmacniacze audio (OPA). Wylutujemy, wstawimy podstawki – będziemy mogli wypróbować brzmienie różnych typów.
10,11 – kondensatory wyjściowe – duże pole do prób różnych wartości, różnych producentów.

 

philips 610

Wylutowane gniazda wyjściowe. Odcinamy (np. brzeszczotem) niepotrzebną ich części.
W obudowie pozostaną po tej operacji wolne otwory, idealnie pasujące do nowych, pozłacanych gniazd RCA, które zastosujemy.
Gniazda audio odkładamy, pozostałą część modułu wlutowujemy spowrotem na swoje miejsce.

 

philips 610

Wylutowane wzmacniacze operacyjne. Płyta oczyszczona, przygotowana do wlutowania podstawek precyzyjnych.

 

philips 610

Podstawki wlutowane. Nowe kondensatory Panasonic – również.
Początkujących uczulam na delikatne wkładanie ukladów w podstawki – nóżki potrafią się zgiąć, zamiast wejść w otwór!

philips 610

Poniżej fotografii przedstawiająca gotową płytę, w wersji bez zmiany gniazd RCA. W tym przykładzie próbowałem jak sprawią się Miflexy.

philips 610

Poniżej przykład modyfikacji, w której wstawiono pozłacane gniazda RCA. Należy zwrócić uwagę, że przy takim sposobie podłączenia kondensatorów wyjściowych (bezpośrednio z wyjścia OPA do RCA) pomijana jest praca tranzystorów mutujących!

philips 610

Próba generalna:

philips 610

Gra fantastycznie!

PRZESTAWIAMY W TRYB NON OVERSAMPLING

Poniższa fotografia dokładnie ilustruje jak to zrobić.

PHILIPS CD 610

Przecinamy trzy ścieżki przy DAC, od nóżek 1, 2 i 3, następnie łączymy (niebieskie kabelki) odpowiednie sygnały od układu SAA7310. Do niego samego trudno jest podlutować przewody, ale na płycie znajdują się pola lutownicze powiązane z odpowiednimi nóżkami SAA, z których możemy skorzystać (na fotografii widać dokładnie, które to miejsca).
Połączenie pinu 23 układu SAA7220 z pinem 18 SAA7310 włącza MUTE (czerwony kabelek).

By jeszcze polepszyć pracę układu zamontowano dadatkowy stabilizator 5V dla układu DAC.

philips cd610

STOPIEŃ WYJŚCIOWY NA LAMPACH

Poniżej pokazano wstępnie przygotowaną płytę. Widać na niej kilka baypassów (czerwone kostki – kondensatory WIMA), przestawienie w tryb NOS, włączenie MUTE, z OPA (nóżki 7 lewego i prawego kanału) pobieramy sygnały po konwersji I/U, jeden brązowy kabelek w górnej części to masa wyjściowa, drugi – doprowadzenie zasilania do stabilizatora 5V dla DAC (poprzez rezystor 36om), a białym, u dołu, podłączona została sieć (230V) do transformatora zasilacza lamp.

philips cd610

Warto zwrócić uwagę na białą osłonę cześci sieciowej (górny, prawy róg) – w późniejszych modelach już na niej oszczędzano, rezygnując z tego detalu.
Dwa czerwone bolce, widoczne w dolnej części fotografii, służą do blokowania napędu, na czas transportu. W późniejszych modelach zrezygnowano z ich stosowania, pozostawiając w korpusie puste miejsca.

Wnętrze po instalacji lamp:

philips cd610

Mamy teraz dwa tory audio: pierwszy to zmodyfikowany tor na OPA, drugi – wyjście lampowe.
Ponad to możemy eksperymentować z różnymi wzmacniaczami operacyjnymi (łatwa wymiana dzięki wlutowaniu podstawkek precyzyjnych)
i kondensatorami wyjściowymi – odsłuchiwania na długie miesiące!

Dopiero teraz odtwarzacz pokazał pełnię swoich możliwości:
detaliczność, piękną stereofonię, dynamikę.

Aktualizacja strony: 19.03.2013.

kontakt mail