Jeden z wielu modeli tej firmy, charakteryzujący się następującymi parametrami:
– moc wyjściowa (1 kHz / 4 omy DIN) – 60W
– pasmo przenoszenia – 15Hz – 50kHz (1dB)
– stosunek sygnał / szum – 102dB
– całkowite zniekształcenia harmoniczne (moc znamionowa) – 0,08%
Wnętrza wzmacniacza przed odkurzeniem, stan fabryczny. Warto zwrócić uwagę na znaczną długość i mały przekrój przewodów doprowodzających sygnał z płyty do przełącznika głośników i słuchawek, nastepnie do wyjść głośnikowych. Okablowanie zasilania również mogłoby być prowadzone grubszymi przewodami.
Płyta wzmacniacza, wyjęta z obudowy.
Przedwzmacniacz gramofonowy.
Na powyższej fotografii widać kondensatory odkłócające w różnych obwodach zasilania, przylutowane równolegle do elektrolitycznych. U góry – przylutowane nowe przewody, które podłączone będą bezpośrednio do wyjść głośnikowych, z pominięciem selektora kolumn i gniazda słuchawkowego.
Kolejnym krokiem będzie bezpośrednie podłączenie wejścia CD do potencjometru głośności, z pominięciem elektronicznego układu przełączającego LC7822 (Q203). Pozwoli to uniknąć negatywnego wpływu tego układu na dźwięk.
Na fotografii widać miejsca pobrania sygnału wejściowego z CD, z gniazd RCA (R233 został wylutowany z jednej strony tylko po to by zrobić miejsce dla wlutowania kołka lutowniczego i będzie z nim połączony tak, że układ wejściowy zostanie zachowany. Należy pamiętać żeby przeciąć od strony druku ścieżkę doprowadzającą sygnał z lewego kanalu do nóżki 3 układu Q203. Prawy kanał został odłączony od tego układu poprzez wylutowanie z jednej strony zwory J247).
Sygnały z wejścia CD zostały doprowadzone do przekaźnika umieszczonego pod spodem płytki z potencjometrem głośności. Przekaźnik ten (sterowany przełącznikiem umieszczonym na tylniej ściance wzmacniacza) pozwala na dwa tryby pracy: tylko cd (oryginalny selektor źródła nieczynny), albo reszta źródeł (wybierana przez oryginalny selektor i komutowana przez układ Q203).
Wstępnie zmodyfikowana wzmacniacz, gotowy do próbnych odsłuchów. Ze względu na planowaną wymianę transformatora przewody zasilające nie zostały wymienione.
W dolnym lewym rogu widać zabezpieczone „stare” przewody głośnikowe, aktualnie niepotrzebne. Takie podejście umożliwia ew. powrót do wersji fabrycznej.
Przełącznik został zamontowany w ten sposób, że jego dźwignia skierowana w dół (napis „CD”) wskazuje, iż to wejście podłączone jest BEZPOŚREDNIO do potencjometru głośności (we wzmacniaczu przycisk „DIRECT” jest czynny i można dokonywać nim wyboru).
Główne punkty masy wzmacniacza – 2 i 3 są połączone zworką, 3 i 4 grubym przewodem. Można, w ramach eksperymentu, rozłączyć punkty 1, 2, 3 i osobnymi, grubymi przewodami połączyć 1 z 4 i 2 z punktem 4 (zachowując istniejące połącznie 3-4).
Wszystkie te zmiany sprawiły, że dźwięk z CD stał się czystszy i klarowniejszy,
podnosząc jakość wzmacniacza na wyższy stopień.