Odtwarzacz wyposażony w napęd CDM 4/11 (laser porusza się w polu magnetycznym) oraz znakomity przetwornik cyfrowo-analogowyTDA1541A.

PHILIPS CD471

Podoba mi się jego kształt, z tym wysuniętym pulpitem jest bardzo praktyczny.

PHILIPS CD471

Jak zawsze, przed rozpoczęciem prac warto zaopatrzyć się w instrukcję serwisową, a co najmniej schemat elektronicznej części odtwarzacza.

We wnętrzu sporo miejsca. Kłopot zacznie się kiedy będziemy chcieli dostać się do spodniej części płyty – musimy rozebrać go całkowicie. Ponad to, płyta jest bardzo blisko obudowy i pod spodem jest mało miejsca na dodatkowe elementy.

PHILIPS CD471

Białe strzałki wskazują położenie wkrętów mocujących napęd.
Poniższa fotografia pokazuje złączki. które są pod napędem.

PHILIPS CD471

Poniżej napęd CDM4/11 z obu stron.

PHILIPS CD471

Wszystkie czynności modyfikacyjne opisane zostału szczegółowo tu.

PHILIPS CD471

Na powyższej fotografii widać zainstalowane nowe gniazdo sieciowe, oraz nową oprawkę bezpiecznika (czerwone przewody wpięte w miejsce fabrycznego bezpiecznika, który był za mały dla dwóch transformatorów).

Poniżej: baypassy na zasilaniu OPA, na TDA1541A oraz przełączenie w tryb Non Oversampling.
Para przewodów (niebieski-czerwony) to wyprowadzone do przekaźnika wejścia OPA. Wszystkie elementy układać i lutować trzeba bardzo starannie i precyzyjnie, warto co jakiś czas próbnie wkładać płytę do obudowy, żeby sprawdzić czy wszystko się mieści! Połączenia muszą być pewne, czy takie są okaże się przecież dopiero kiedy zmontujemy całość! Lepiej nie ryzykować wielokrotnego składania i rozkładania całego CD.

PHILIPS CD471

PHILIPS CD471

Na powyższej fotografii widać płytę przygotowaną do zmontowania (u góry dwa przewody do zasilania przekaźnika, z prawej widać podłączenie sieciowe do drugiego transformatora zasilającego lampy).

Teraz skręcamy cały odtwarzacz, w podstawki wkładamy OPA i czas na próbne odsłuchy.

Różnice w brzmieniu między stanem fabrycznym, a aktualnym spore!

PHILIPS CD471

Powyżej wnętrze odtwarzacza po instalacji nowych gniazd wyjściowych, przekaźnika, lamp (6N1P EW). Zastosowany transformator toroidalny (mocno nadmiarowy jeśli chodzi o moc) dostarcza napięć anodowego (ok. 220V po prostowniku) i żarzenia.
Na wyjściu zastosowano kondensatory papierowo-olejowe, cieszące opinią najlepszych do tego celu! Jak zawsze, trzeba było dopracować poprowadzenie mas.

PHILIPS CD471

Wygrzewamy i gramy!

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał tak zmodyfikowanego odtwarzacza dodano przełącznik, który umożliwia wybór trybu odtwarzania (mamy przecież dwie możliwości):
– zmodyfikowany tor na OPA – „stare” gniazda wyjściowe,
– nowy tor lampowy z pasywnym przetwornikiem I/U – nowe gniazda RCA. Przełącznik zamontowany został tak by jego dźwignia wskazywała, które z wyjść są aktualnie czynne.

Rozwiązanie to jest rzadko stosowane, a szkoda, bo daje użytkownikowi możliwość wyboru brzmienia spośród dwóch, bardzo dobrej jakości sygnałów!

Aktualizacja strony: 19.03.2013.

kontakt mail