Ciekawy cd, z napędem CDM2/10 (głowica w polu magnetycznym, żadne trybiki i mechaniczne prowadnice lasera), przetwornik TDA1541, we wnętrzu sporo miejsca. Ta przestrzeń umożliwia realizację wielu pomysłów modyfikujących odtwarzacz, nie tylko na płycie głównej.
Potencjał tkwi ogromny, a baza jest bardzo solidna – więc warto, bo po starannym wykonaniu modyfikacji można mieć urządzenie porównywalne z „klockami” za tysiące złotych.
Po rozebraniu odtwarzacza na „części pierwsze” napęd został poddany czyszczeniu i konserwacji, natomiast w obudowie powiercono zaplanowane otwory. Następnie gruntownie zmodyfikowano część elektroniczną, od serwa począwszy, dobudowując na wyjściu stopień lampowy.
Płyta główna przed modyfikacjami.
A tu już po modyfikacjach: wymieniono szesnaście kondensatorów na nowe (Philips, Os-con, Elna, Rubycon, Nichicon), wlutowane precyzyjne podstawki pod nowe OPA.
Płyta od spodu – w trakcie prac.
DAC od spodu…
W sumie, w całym cd wymieniono/dodano ok. sześćdziesiąt wysokiej jakości kondensatorów! Umożliwi to sprawne działanie urządzenia przez następnych wiele, wiele lat.
Zmodyfikowana płytka serwa.
Osłona taśmy napędu (łatwo zapomnieć o jej ponownym zamontowaniu).
Zatyczka mocująca taśmę. Bardzo ważne jest ułożenie taśmy tak, by nie haczyła o nią głowica laserowa!
Przy montażu końcowym napędu, nie zapomnijmy umieścić „resorów” na swoim miejscu.
W wielu egzemplarzach odtwarzaczy starszego typu uszkodzeniu ulega chip sterujący wyświetlaczem (prawdopodobnie odkleja się od powierzchni płytki, która odkształca się przy naciskaniu na klawisze cd). W tym egzemplarzu wymieniono go na klasyczny układ scalony MM5450. Misterna to robota, wymagająca cierpliwości, ale powinno działać „na wieki”
Wnętrze odtwarzacza, po zainstalowaniu lamp (wypróbowano brzmienie 6N1p i 6n6P).
Zamontowany przełącznik umożliwia wybór pomiędzy zmodyfikowanym torem OPA (nowe wzmacniacze operacyjne), a lampami (w tym przypadku ma miejsce pasywna konwersja I/U).
Umieszczenie TDA 1541A na podstawce podyktowane było chęcią wypróbowania i wybrania najlepszego z pośród kilku egzemplarzy DAC’a.
Pozycja przełącznika wskazuje, które z wyjść są czynne (na fotografii jest on przełączony na wyjście lampowe).
Mamy teraz do dyspozycji dwa, wysokiej jakości wyjścia analogowe: zmodyfikowany tor OPA i tor lampowy – soczysty i dynamiczny.
Całość wymagała sporo pracy, odsłuchów i „doregulowań”, ale warto było.